Jak vybrat televizi

Jak vybrat televizi

Datum:6.1.2013

Výběr televize není nikterak složitý, ale určitě je vhodné mít přehled o aktuálních trendech. Je potřeba si ujasnit, co od televize očekáváte, jak často ji sledujete, nebo co hodláte sledovat a hlavně kolik chcete utratit. Cena s velikostí televizeroste přímo úměrně. Velikost televize je však potřeba zvolit s ohledem na prostory místnosti, ve které má být umístěna. Přesněji z jaké vzdálenosti ji budete ve většině případů sledovat. Základní pravidlo říká, že velikost úhlopříčky by měla odpovídat vzdálenosti sledování televize podělené třemi.

Výběr technologie Plazma, LCD, nebo LED

Aktuální technologie zobrazení obraz jsou v podstatě dvě a dělí se na televizory plazmové a LCD. Označení LED je obchodní označení pro LCD televizory které využívají podsvícení bílými světelnými diodami, díky kterým se zvýšil kontrast, a snížila se tloušťka televize včetně šířky rámečku po jejím obvodu.

Základní rozdíly mezi LCD, LED a plazmovými televizemi. Plazmová televize se vyznačuje lepšími pozorovacími úhly (tzn. že se můžete na televizi dívat z většího úhlu i zboku), nevýhodou je vyšší spotřeba elektrické energie a riziko tzv. vypálení obrazu na obrazovce. Pokud budete delší dobu zobrazovat statický snímek, bude pak chvíli vidět na stínítku televizoru. LCD televize jsou naproti tomu levnější, ale nedokážou tak věrně zobrazit černou barvu a mohou se potýkat s problémem špatného zobrazování rychle pohybujících předmětů. LED televize se pyšní mimořádně tenkým provedením a živějším zobrazením barev, ovšem také vyšší pořizovací cenou.

Dlouholetá bitva o nejlepší zobrazovací technologii stále nekončí. Navíc v současné době nastupuje do bitvy další vylepšování televizorů se zobrazením zobrazení 3D. Toto zbraení lze volit jako aktivní nebo pasivní 3D zobrazení? Plazma je vhodnější pro sledování filmů (nabízí lepší podání černé barvy a rovnoměrné podsvícení - každá buňka plazmového panelu je zdrojem světla), ale pokud sledujete vysílání přes den, není hodně prosvětlená místnost ideální. Plazmová obrazovka má lepší odezvu, proto by ji měli volit zejména sportovní fanoušci. LCD televize (LED je LCD, kde jsou zdrojem světla místo tradičních katodových trubic LED zářivky) jsou univerzálnější, nabízejí přesnější regulaci jasu a také často matné obrazovky (plazmy jsou překryty vždy sklem). LED-ky se pak hodně přibližují plazmám co do kvality obrazu, ale u špičkových modelů je stále viditelný rozdíl. O OLED obrazovkách zatím neuvažujte. Televize s velkými úhlopříčkami se objeví na trhu až koncem roku a zatím není zcela jasné, jaká bude skutečná životnost jejich panelů.

Plazmové televize

Poskytují vynikající obraz především v zatemněné místnosti a o něco vyšší pozorovací úhly. V 99% ale budete televizi sledovat „zepředu“. Ve všech dalších vlastnostech se dnes už vyrovnávají LCD televizím, oproti kterým ale naopak nic nadstandardního nenabízejí. Vzhledem k její křehkosti plynoucí z použité technologie je potřeba opatrnosti při manipulaci s ní. Nevýhodou je dostupnost obrazovek pouze ve velikosti od 37“ a výš. V případě FullHD (rozlišení 1920x1080) musíte zvolit minimálně 42“, což může být vzhledem k vašim požadavkům hodně.

LCD televize

Mezi výhody LCD televizípatří hmotnost, tloušťka jen několik desítek milimetrů, velmi dobré podání barev a nyní už i velmi dobrý dynamický kontrast včetně pozorovacího úhlu a odezvy na velice dobré úrovni. Oproti plazmovým televizím mají LCD obrazovky o něco nižší životnost, resp. dobu, než jas klesne na polovinu. Můžete si ale být jistí, že než by k tomuto došlo, budete mít na základě svých potřeb dávno další televizi. Jednoduše řečeno – není důvod nezvolit LCD.

LED televize

Základem LED televize je LCD technologie a její veškeré výhody. Není až tak podstatné, jak to funguje, ale to, že díky podsvícení pomocí LED diod poskytuje obrazovka mnohem vyšší kontrast a může být ještě tenčí. Pro představu může být dynamický kontrast až milion ku jedné a tak televizory LED překonávají kontrast plazmových televizorů. Cena této technologie již není tak velká oproti „pouhé“ LCD, takže rozhodně stojí za to při výběru tyto televizory upřednostnit.

Televize s technologií 3D

S 3D televizí se dostanete do prostředí sledovaného filmu. Budete mít tak ještě barvitější zážitky. Strhující záběry se budou odehrávat přímo před vámi. S 3D televizí budete účastníkem všech záběrů.

 Nejprve musím odradit majitele dále uvedených vad, ať si 3D televizi nepořizují. Nebudete mít z ní totiž žádný zážitek. Až 30 % populace si z 3D televize prý nic neodnese. Tak velké procento lidí trpí nějakou chorobou, která znemožňuje vidět 3D efekt. 3D televize bude tak nevhodným dárkem pro lidi s tupozrakostí, lidi s více než třemi dioptriemi, pro šilhající lidi a pro lidi staré. Jestli patříte mezi tyto lidi, se dozvíte snadno. Nejprve se na nějakou 3D televizi podívejte. Můžete k tomu použít i předváděcí místnosti. Brýle na méně dioptrií si můžete přikrýt 3D brýlemi a 3D obraz tak uvidíte nerozmazaný.

 Umístění 3D televize

Nejprve si rozmyslete, jaké máte možnosti umístění 3D televize ve vašem bytě. Místnost bude muset být zatemněná, jinak televizor nepříjemně bliká. Pro 3D televizi budete muset mít dostatek místa. Nejmenší úhlopříčka 3D televize je cca 55 - 102 cm, což je určeno podle výrobce. Největší úhlopříčku 3D najdete v kině (tu zpravidla doma potřebovat nebudete). Klasické úhlopříčky 3D televizí se pohybují okolo 120 cm.

Mějte však na paměti jedno pravidlo. Čím větší máte úhlopříčku televize, tak tím dál od ní musíte sedět. Proto ji volte také s ohledem na místnost. Odstup od 3D televize ale není stejný jako u klasické televize (čtyřnásobek délky úhlopříčky), ale trojnásobek délky úhlopříčky. Čím větší úhlopříčka televize, tím je zaručený větší efekt. I s větší úhlopříčkou televize vám ale obraz bude připadat jako sledování akvária. Menší doporučení: u 3D televize byste měli sedět. Sledování televize z jiného zorného úhlu je pro mozek namáhavější, což způsobuje nevolnost. Maximální úhel do stran se pohybuje okolo 30o.

 Konverze formátu
Většina 3D televizí umí konverzovat formát z 2D na 3D. 3D televize umí přehrávat filmy jak ve 2D formátu, tak i ve 3D formátu. Nejnovější technologie, kterou vymyslel Samsung, umí z 2D zobrazení na 3D zobrazení skutečně převádět. Tato možnost ale poskytuje docela malou kvalitu a méně plastické zobrazení.

 Co přehrávat ve 3D?

Pro opravdový zážitek převedení z 2D na 3D nestačí. Pro opravdový zážitek si budete muset kupovat nebo půjčovat filmy na Blue-ray. Některé televizní stanice v zahraničí nově spustí i 3D vysílání. Taková možnost u nás zatím nebude a výběr Blue-ray je nyní značně omezený.

 3D brýle

Pro sledování 3D televize budete potřebovat 3D brýle, protože 3D televize používá technologii stereoskopického 3D zobrazování. Díky nim se každé oko bude dívat na obraz ze správného úhlu.

 3D televize LCD, LED a plazma

Na trhu existují 3D televize v těchto variantách: 3D LED televize, 3D LCD televize a 3D plazmové televize. V obrazu není patrný rozdíl. Všechny technologie poskytují kvalitní zobrazení, vyvážené barvy a vysoký kontrast.

Obrazovka LED televize je podsvícena diodami. LED televize je proto velice tenká a má nízkou spotřebu elektrického proudu. Obrazovka LCD televize se skládá z tekutých krystalků. Díky jejich vhodnému nasvícení přenáší obraz. Tato televize má taky nízkou potřebu elektrické energie. Plazmová televize funguje díky reakci vzácných plynů s elektrickým proudem. Tak se vytvoří plazma, která poskytuje skutečně vyvážené barvy.

 Jaké rozlišení a formát?
3D televizory se vyrábí jen ve Full HD rozlišení, čili 1920x1080 obrazových bodů. Zde tedy máte práci s výběrem ulehčenou. Taktéž formát obrazovky bývá v 16:9.

 Hlavní parametry

  • Rozlišení: obvykle buď 1366x768 nebo 1920x1080. S prvním rozlišením obrazovky se setkáte spíše u menších LCD televizorů. Jedná se o HD Ready, které pro aktuální vysílání je zcela dostatečné a to i do budoucna. Pokud ale chcete sledovat filmy v nejvyšší kvalitě, tedy Full HD, pak vybírejte televizi s rozlišením 1920x1080. Kontrast: čím vyšší kontrast televize nabízí, tím lépe. Je dobré si uvědomit, že máme dva typy. Jedná se o statický kontrast, který je přirozený a dynamický, který je dán podsvícením měnícím se podle světlé nebo tmavé scény a rozdílem mezi černou a bílou. Právě dynamický uvádějí výrobci častěji. Z televizorů v dané kategorii volte s vyšším kontrastním poměrem.
  • Jas: je udáván v cd/m2 a vypovídá o „svítivosti“ televizoru při zobrazené bílé barvě. Hodnota jasu by měla být 500cd/m2. Čím vyšší je tato hodnota, tím lepší jsou zobrazovací vlastnosti za přímého slunečního světla.
  • Odezva: čím nižší, tím lépe. Měla by se pohybovat v rozmezí 5 – 8 ms. Odezva se týká změny barvy tekutých krystalů na propuštěné světlo. Co nejlepší odezva se podílí na výsledné kvalitě obrazu.
  • Pozorovací úhly: standardně se pohybují v rozmezí 170 až 178°. Čím větší tyto úhly jsou, tím více je obrazovka pozorovatelná i ze stran, bez výrazného zkreslení obrazu.

Další vybavení a funkce TV

Co se týká funkcí, pak u vyšších modelů není neobvyklé například ethernetové, nebo Wi-Fi připojení. Přes webový prohlížeč se dostanete na internet nejen k filmům, ale také můžete využít sociální sítě, Twitter, Skype, atd. Záleží pouze na vás, co od televizorupožadujete.

Závěrem

Určitě je dobré pohlídat si výkon reproduktorů televize. Minimálně by měl dosahovat 2x10 Wattů. Pro špičkový zvuk je vhodné pořídit nějaký systém 5.1, nebo 7.1. Dále se zajímejte o rozhraní. Sem patří především USB a HDMI, přes které můžete snadno připojit například digitální fotoaparát, nebo kameru. Také byste měli vědět rozměry vzhledem k tomu, kam televizi hodláte umístit. Při nákupu je dobré zrovna pořídit držák, díky kterému vaši televizi jednoduše umístíte na zdi.

Pokud se budete držet určitých pravidel a pečlivě porovnáte v dané kategorii jednotlivé televizory, pak jistě vyberete ten nejvhodnější. Soustřeďte se na jednotlivé parametry a ujasněte si, co skutečně potřebujete. Rozmyslete si také velikost obrazovky. Větší neznamená vždy lepší a pokud vám to prostory neumožní, pak sledování zbytečně velké televize z nepřiměřené vzdálenosti je vážně nepříjemné.


Odběr novinek
Editace, odhlášení
Kresby na zakázku portrét umění uhel
 
 


Splátkový prodej


SOS – Spotřebitelský audit obchodních podmínek


Člen Apek

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!

Sdílet:

TOP produkty: televizory | mobilní telefony | zahrada | sekačky | jídelní sety | BARBIE panenky | levné kuchyně |
Nákupní dům
                         

O firmě

O nás

Klientský servis

Všeobecné podmínky  Reklamace Osobní odběr zboží Ochrana osobních údajů

Nápověda

Jak nakupovat Magazín zajímavostí Tabulky velikostí
  Dáme si do bytu
obchod@nakupni-dum.cz Copyright © 2002 – 2018 Nákupní dům, s.r.o.