Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Datum:3.1.2013

Zdravý spánek = správná matrace

Každý člověk prospí v průměru přibližně třetinu svého života. I když si to člověk neuvědomí, je ložnice a postel v ložnici jedno z nejdůležitějších místností našeho domu či bytu. Dnešní hektická doba nám nabízí řadu zajímavých a zároveň ekologicky šetrných výrobků. Tyto nové a moderní materiály nám spánek zpříjemní a zvýší jeho kvalitu.


  V současné době jsou oblíbené a zároveň pro kvalitní spánek již nezbytné zdravotní matrace, které dokážou vaši postel společně s polohovatelným lamelovým roštem proměnit v nenahraditelné místo odpočinku. Doplníme li tento celek ještě o zdravotní polštář a přikrývku, můžete si být jisti, že se ráno probudíme vždy svěží a plní energie. Bohužel obrácenou stranou mince je skutečnost, že materiál, ze kterého jsou tyto pěnové matrace či polštáře vyráběny, jsou ropným produktem a při své výrobě zatěžují životního prostředí. Neekologické mohou být také materiály, ze kterých je samotná konstrukce postele, rošty nebo látky obsahující barevné nátěry na nábytku v naší ložnici.


Pokud si chcete dopřát zdravý spánek a přitom vědět, že pomáháte přírodě, můžete využít například nabídku matrací na bázi přírodní pěny. Původní suroviny získané z ropy jsou zde nahrazeny extrakty z olejů různých rostlin a jinými přirozenými látkami. V případě bio matrací se například jedná o výtažky z oleje rostliny zvané skočec obecný. Výzkumy týmu odborníků dokazují, že tyto materiály mají výborné ortopedické vlastnosti, prověřeny jsou i jejich vlivy na pokožku či dokonce na vaši náladu. Kromě toho, že do své ložnice přinesete více přírody, má tato alternativní pěna také prokazatelně větší elasticitu, je odolnější proti tlakové deformaci a má i větší odrazovou pružnost. Stejným způsobem jsou vyráběny i populární anatomické polštáře, kde je pěna získávána z ricinového oleje. Navíc mají unikátní vlastnosti, díky kterým se přizpůsobí obrysům vašeho krku a hlavy. Umožní tak pohodlný a vydatný spánek.

Jak správně vybírat matraci?

·  tvrdost matrace- Ta musí odpovídat našim zvyklostem a také tvrdosti materiálu a nastavení použitého roštu. Tvrdost matrace patří zajisté mezi nejdůležitější aspekty při nákupu nové matrace. Při volbě tvrdosti matrace máme tendence vybírat matraci dle tuhosti matrace, na kterou jsme zvyklí. Je tedy nejlepší zkusit si vystavené matrace fyzicky přímo v obchodě, abychom zjistili, na které se nám leží nejpohodlněji. Je to běžný standard a prodejci nám to často i sami doporučí. Nicméně správnou volbu tvrdosti matrace ovlivňuje v nejvyšší míře váha člověka. Platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat tvrdší matrace, naopak lidé s nižší váhou si mohou vybírat z matrací měkčích. Tvrdost matrace se také odvíjí od způsobu spaní. Pokud spíme po větší část noci na boku, měli bychom zvolit měkčí matraci, pokud na zádech nebo na břiše bude pro nás vhodnější matrace tvrdší.

 · materiál matrace- Můžeme zhodnotit například náročnost na údržbu samotného povrchu, popřípadě si vyžádat jiné pro nás důležité informace. Pro alergiky je nutným aspektem potvrzení, že materiál neobsahuje žádné alergeny. V současné době jsou k dostání matrace vyrobené r různých materiálů, které v sobě skrývají různé pozitivní i negativní vlastnosti:

  Matrace ze studené pěny vynikají výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Studená pěna je pěna s velkými póry, díky kterým dochází k dobré provzdušněnosti a odvodu tepla. Vzhledem k možnosti kombinovat různé tuhosti pěn, je možné docilovat dobré opory těla a páteře. Matrace ze studené pěny jsou ideální pokud se kombinují s línou pěnou.

 Viskoelastická pěna je to unikání typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, které mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Pěna se při kontaktu s tělesným teplem pružně přizpůsobuje anatomii těla. Toto má zásadní vliv na kvalitu spánku, zmírňuje bolesti zad a má pozitivní vliv na krevní oběh. Matrace z líné pěny díky pomalému vracení se do původního stavu nevytváří protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Tzv. líná pěna stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní, uživatel se během noci méně otáčí což přispívá ke klidnému spánku.

  Matrace z bio pěny (studené i viskoelastické) jsou vyrobeny s využitím nejmodernějších materiálů na bázi přírodních produktů. Bio pěny jsou pěny u nichž suroviny původně vyráběné z ropy nahradíme surovinami z přírodních olejů. Toto má pozitivní dopad na ekologii a přináší více přírody do našich ložnic. Pozitivním dopadem těchto přírodních olejů je vyšší elasticita matrace , tvarová stálost a výborné ortopedické vlastnosti.

Latexové matrace jsou vyráběny ze směsi přírodního a umělého latexu (kaučuku). Tyto matrace se vyznačují vysokou měkkostí a pružností.

Gelové matrace obsahují ve své ložné ploše gelové segmenty vytvářející akupresurní body, které pomáhají uvolnit svalstvo během spánku.

Pružinové matrace obsahují kvalitní pružiny umístěné do samostatných taštiček. Velké množství těchto pružinek zajisťuje optimální rozložení hmotnosti. Jednotlivé pružiny v matraci jsou spojeny navzájem přídavnými pérky, tak aby se nemohly uvolňovat.

 · velikost matrace – Zde záleží také na velikosti samotné postele, případně míře pohodlí, kterou jsme si zvolili. Za minimální kritérium velikosti matrace je označeno 20 cm nad rámec výšky ležící postavy, standardní šířkou pak bývá 90 cm. Obecně platí, že čím má matrace větší výšku, tím je pocit komfortu vyšší.Abychom dosáhli ortopedických vlastností matrace a optimální vzdušnosti je potřeba zvolit vhodnou podložku, nejlépe lamelový pevný či polohovatelný rošt.

 · prodyšnost a termoregulační vlastnosti matrace - Tyto schopnosti zřejmě sami nepoznáme, poradit by nám tedy měli odborní prodejci přímo v obchodě. Oboustranná matrace se schopností absorpce nebo naopak udržení tepla v závislosti na ročním období je dnes již samozřejmostí. Její vlastnosti nám umožní pohodlněji se vyspat bez zbytečného pocitu horka a pocení v létě nebo naopak příliš chladné podložky v zimním období.

·     hmotnost uživatele - Důležitým aspektem je samozřejmě také hmotnost uživatele daného lůžka. Skutečnost, že existuje variabilní nastavení zátěže roštu, je obecně známá. Při výběru matrace je potřeba přihlédnout k hmotnosti zákazníka. Jedním z možných vodítek je výška jádra matrace, která má přímou souvislost s nosností a životností matrace. Pro lehčí orientaci uvádíme u všech našich matrací jejich maximální nosnost - tedy maximální hmotnost zákazníka, při které má matracezachovány všechny svoje ortopedické vlastnosti.

Nejlépe je tedy nechat si doporučit ideální kombinaci roštu a matrace ve vztahu k našim tělesným proporcím.

·      věk uživatele - Kvalita spánku má podstatný význam pro všechny věkové kategorie zákazníků. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj spíše pevnější matraci se střední tvrdostí, u mladých lidí je zájem o tužší matrace a čím je člověk starší měl by použít měkčí a elastičtější matrace. Senioři ocení motorové typy polohovatelných roštů.

 ·     cena matrace - Zásadním kritériem při volbě matrace by měla být kvalita a ne cena. Cena matrace roste úměrně s kvalitou. Při výběru matrací z viskoelastických pěn nebo bio pěn musíme počítat s vyšší částkou než v případě studených pěn, což je dáno konstrukcí a užitnými vlastnosti těchto pěn.

 

 


Odběr novinek
Editace, odhlášení
Kresby na zakázku portrét umění uhel
 
 


Splátkový prodej


SOS – Spotřebitelský audit obchodních podmínek


Člen Apek

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!

Sdílet:

TOP produkty: televizory | mobilní telefony | zahrada | sekačky | jídelní sety | BARBIE panenky | levné kuchyně |
Nákupní dům
                         

O firmě

O nás

Klientský servis

Všeobecné podmínky  Reklamace Osobní odběr zboží Ochrana osobních údajů

Nápověda

Jak nakupovat Magazín zajímavostí Tabulky velikostí
  Dáme si do bytu
obchod@nakupni-dum.cz Copyright © 2002 – 2018 Nákupní dům, s.r.o.