Jak vybrat jídelní stůl

Jak vybrat jídelní stůl

Datum:22.11.2012

Vybíráme jídelní stůl

Velikost jídelního stolu volíme podle počtu rodinných příslušníků s navýšením míst pro sezení. Pokud nám to prostor umožňuje, tak vždy pořídíme stůl větší, než potřebujeme. Například pro čtyřčlennou rodinu se hodí nábytek se šesti místy. Máme prostor pro umístění různých stolovacích doplňků jako je např. váza s květinami, konvice polévkové mísy svíčky atp. Zejména v případě návštěvy tuto rezervu pro stolování oceníme.

Jídelní stůl se zásadně nemá umísťovat v kuchyňském koutu. Současný trend bydlení funkčně propojuje místnosti a jídelní stůl má své místo mezi kuchyňskou linkou a obývacím pokojem, nebo přímo v něm.

 

Nejvíce vyhledávaným materiálem je dřevo masivní nebo dýhované. U takového stolu, s robustním vzhledem, je příjemné posezení. Další možností je kombinace dřeva a skla nebo dřeva a kovu, kovu a skla. Nevýhodou je, že kov a sklo působí studeněji a na skleněné desce je vidět každá nečistota (sklo je čiré, matné nebo i pískované, vždy ale vždy bezpečnostní, kalené).

Tvary stolu

Kulatý stůl nikoho neupřednostňuje, nestaví do čela, všichni stolující na sebe dobře vidí. Kulatý stůl má vyšší nároky na prostor. Pro kruhové stoly platí, že průměr 100 cm se hodí pro 3–4 osoby, na každé další dvě osoby je potřeba počítat vždy 25 cm. Kulatý stůl se krásně vyjímá ve velké místnosti.

Klasický tvar je obdélníkový nejžádanější je stůl pro šest osob. Konkrétní velikost stolu volíme podle prostoru v místnosti. Pro 6 osob potřebujeme stůl s minimální délkou 150 cm, optimální délka je 175 cm a komfortní rozměr je 210 cm. Optimálním řešením je stůl rozkládací, který nám umožní zvýšit počet osob a zdůraznit výjimečné okamžiky stolování například u štědrovečerní večeře.

Pro čtyři osoby je optimální obdélníkový stůl o velikosti 80x140 cm. K jakémukoliv delšímu stolu nezapomeneme pořídit větší svítidlo, které osvětlí celou plochu. K minimalistickému stolu se skleněnou deskou se hodí výraznější lustr, k dřevěnému masivu volíme jednoduchost.

Čtvercový stůl se vyplatí pro singl osoby do garsonky, lze ho snadno umístit ke zdi, a ušetřit tak místo. Pro dvě osoby je vhodný rozměr alespoň 80x80 cm. Pro jednu až dvě osoby jsou i různé stolky s deskou, pojízdné rychle přesunovací desky, případně i barový pult.

 Ke stolu patří židle

K jídelnímu stolu pořizujeme pohodlné židle, protože u něho trávíme spoustu času. Židle kupujeme zásadně se stolem (tzv. jídelní sety), protože je nutné vyzkoušet, jak se na nich právě u konkrétního stolu sedí. Nikde nás nesmí tlačit spodní desky, důležité je sladit i styl, velikost a materiál. Deska jídelního stolu má být 25–35 cm nad sedákem židle a současně 75 cm nad zemí. Menší jídelny potřebují subtilnější židle, lehčí. Velké jídelny snesou masivní židle s vyšším opěrákem, područkami a měkkým čalouněním. Při koupi židlí sledujeme nejen kvalitu, ale i náročnost na údržbu. Dřevo, ergonomicky tvarovaný plast se snadno setře, u čalounění volíme materiály odolné vůči znečištění, potahové látky na židle snímatelné a pratelné. Stůl sám o sobě není funkční, teprve ve spojení s židlemi dává smysl a vydá svou užitnou hodnotu. Dopřejme tedy židlím prostor. Jako minimální volné místo pro odsunutí židle od stolu potřebujeme alespoň 60 až 75 cm.

 
Jídelní stoly jsou centrem pozornosti. S trendem propojeného bydlení dbáme na to, aby veškerý nábytek k sobě stylově ladil, přičemž i do ryzí moderny se hodí i jeden starožitný kousek.
 
 
 


Odběr novinek
Editace, odhlášení
Kresby na zakázku portrét umění uhel
 
 


Splátkový prodej


SOS – Spotřebitelský audit obchodních podmínek


Člen Apek

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!

Sdílet:

TOP produkty: televizory | mobilní telefony | zahrada | sekačky | jídelní sety | BARBIE panenky | levné kuchyně |
Nákupní dům
                         

O firmě

O nás

Klientský servis

Všeobecné podmínky  Reklamace Osobní odběr zboží Ochrana osobních údajů

Nápověda

Jak nakupovat Magazín zajímavostí Tabulky velikostí
  Dáme si do bytu
obchod@nakupni-dum.cz Copyright © 2002 – 2018 Nákupní dům, s.r.o.